GALERİ
Gezi Parkı için 46500 imza

RADİKAL: Topçu Kışlası inşaatının başlatılmaması ve Gezi Parkı’nın korunması için toplanan 46 bin 500 imza kurula teslim edildi. Projeye halen onay vermeyen kurulun, kararını her an çıkması bekleniyor

 Haber: ELİF İNCE - [email protected] / Arşivi

 

Gezi Parkı’nı yok edecek Taksim Kışlası projesi hakkında Koruma Kurulu’nun kararı beklenirken, Taksim Dayanışması parkın korunması için toplanan 46500 imzayı bugün kurula giderek teslim etti. 

Aralarında Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası temsilcilerinin de bulunduğu Taksim Dayanışması son bir aydır her gece meydanda halka projeyi anlatıyor ve Gezi Parkı’nın korunması için imza topluyor. 

2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na ilettikleri notu okuyan Mimar Cem Tüzün, ‘‘Taksim Meydanı ve Gezi Parkı koruma kurullarınca bir bütün olarak koruma altına alınmış kültür varlığımızdır ve kentimizin ve ülkemizin en önemli kamusal alanıdır. İstanbul ’un kentsel kimliğinde önemli bir yeri olan ve günümüzde kentsel açık yeşil alan niteliğiyle yoğun bir biçimde kullanılmayı sürdüren Taksim Gezi Parkı ’nın bölgenin yaşamsal ihtiyaçları açısından da korunması gerekliliği son derece açık bir gerçektir. Gezi Parkı’nı yok etmeye yönelik talihsiz ihya projesi hakkında tarafınızca alınmış bir karar yokken dahi, parkımız şantiyeye çevrilmiş ve anlaşılamaz bir tahrip sürecine girilmiştir. Taksim Gezi Parkı mesleki ilke, kural ve etiğe aykırı bir sözde ihya projesi ile yok edilme tehdidi altında bulunmaktadır’’ dedi. 

KIŞLAYA ONAY VERİLMEDİ AMA PARK BOŞALTILDI BİLE 
Topçu Kışlası’na kuruldan hala onay çıkmamasına rağmen parkın bütün kiracılarına dükkanları boşaltmaları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ’nden uyarılar yollanmış, buna gerekçe olarak da ‘Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi' gösterilmişti. 

Şantiyeye dönen Cumhuriyet Caddesi’ndeki bütün dükkanlar kepenk kapatıp çıktı, şimdi sıra parkın diğer tarafındaki dükkanlara geldi. Parkın Mete Caddesi tarafında bulunan 20 yıllık Taksim Boğaz Cafe’ye de bu caddede hiçbir yol çalışması olmamasına rağmen tahliye kararı geldi, işletmenin dükkanı boşaltmak için son günü yarın. 

İşletmeci Celal Ağgül, karara karşı dava açtıklarını belirterek ‘’Burada yol çalışması yapılmıyor, tünel çalışmasını bizleri buradan çıkartmak için bahane olarak kullandılar. Cumhuriyet Caddesi tarafındaki 18 dükkanı boşalttılar, parkta bir tuvalet bir de biz kaldık. 1991’den kalma sözleşmemizi iptal ettiler, yarın polis zoruyla çıkartacaklarmış bizi’’ diye konuştu. 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim