GALERİ
Taksim’de ’dilek fenerli’ eylem

FOCUSHABER.COM: Taksim Dayanışması adı altında bir araya gelen bazı sivil toplum kuruluşları, Gezi Parkı’nın yeşil alan olarak kalması için imza kampanyası başlattı.

 Taksim Meydanı Düzenleme çalışmaları kapsamında, Gezi Parkı'na yapılması planlanan Topçu Kışlası ve buz pateni projelerine karşı çıkan Taksim Dayanışması adı altında bir araya gelen bazı sivil toplum kuruluşları, Gezi Parkı'nın yeşil alan olarak kalması için imza kampanyası başlattı.

Taksim Metro girişinde başlatılan imza kampanyası sırasında grup üyeleri 'Gezi Parkı'na dokunmayın bir kere de doğrusunu yapmış olun", 'Daha iyi bir proje daha iyi bir Taksim daha iyi bir gelecek mümkün" yazılı dövizler taşıyarak bildiriler dağıttı.
Toplanan imzaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na ileteceklerini belirten Taksim Dayanışması'ndan Cem Tüzün eylemle ilgili şu açıklamayı yaptı; 'Bugün buradayız. Çünkü Taksim Gezi Parkı ile ilgili yeni bir aşamaya girilmek üzere. Taksim Gezi Parkı'na yapılacak olan Topçu Kışlası binası için Kültür ve Tabiat Varlıkları'nı Koruma Kurulu henüz bir onay vermedi. Şu an kurul gündeminde. Salı günü onbinlerce imzayı (Taksim Gezi Parkı'na yapılacak binayı durdurmak için) 45 binin üzerinde imzayı koruma kuruluna götüreceğiz. Koruma kurulu bu projeye henüz onay vermediği halde parkın içersine çeşitli sondajlar yapıyorlar, inşaatları yapıyorlar. Bunlar yasadışı. Büyükşehir Belediyesi Taksim Parkı'na yaptığı inşaatları kaçak inşaat olarak yapıyor. Bunu protesto etmek için Taksim Gezi Parkı'nda dilek fenerli eylem yapacağız. Umuyoruz ki, koruma kürulu taksim Gezi parkı'na yapılacak bu yanlış projeyi, parkı yeşili yok eden projeyi iptal edecektir. Çok sık olarak Taksim Gezi Parkı ne olsun diye soruyorlar' Bir kentin her şeyden önce parka ihtiyacı olduğunu bütün İstanbullular biliyor. Parkı park olarak korumak yapılabilecek en iyi iş zaten. Buraya farklı bir proje yapmaya ihtiyacı yok. İstanbul'un daha fazla binaya, daha fazla betonlaşmaya tahammülü yok. Parklarımızı korumaya ihtiyacımız var. Gezi parkı'ndan başka buz pateni yapacak, hediyelik eşya satışı yapacak yer mi bulamadılar. Bir buçuk ayda yaklaşık 45 bin imza topladık. Salı günü topladığımız imzaların hepsini koruma kuruluna götüreceğiz. Yurttaşların bu konudaki düşüncelerini kendilerine ifade etmek için. Korumu kurulu üyelerine bir kez daha teslim edeceğiz. Bu parkın neden hukuksuz, neden yanlış, neden insanlara karşı bir proje olduğunu bir kez daha onlara ifade etmeye çalışacağız"
Topluluk, daha sonra Gezi Parkı'nda dilek fenerlerini gökyüzüne bıraktı. 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim