GALERİ
Taksim için geç değil

CUMHURİYET: Meslek odaları, projenin onaylanmadan ihaleye çıkması nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunacak.

 Cumhuriyet- ÖZLEM GÜVENLİ

Taksim’de yayalaştırma projesi kapsamında başlayan çalışmalarda meslek odalarının ve sivil toplum örgütlerinin bölgeyi koruma adına verdiği mücadele de son hızla devam ediyor. Meslek odaları, projenin onaylanmadan ihaleye çıkması nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunacak. Uzmanlar, oluşan kamuoyu tepkisi ile henüz onaylanmayan Topçu Kışlası ve diğer 2 tünel projesinin durdurulabileceği konusunda umutlular.


Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, Tarlabaşı- Harbiye arasına yapılan tünel projesinde Kamu İhale Kanunu’na aykırı davranıldığını belirterek “Projesi onaylanmamış işin ihalesini yaptılar. Bu yasaya aykırı” dedi.

Gezi Parkı’ndaki tescilli ağaçların kesilmesinin de suç olduğunu söyleyen Eyüp Muhcu, bu gerekçelerle suç duyurusunda bulunacaklarını, projenin hâlâ durdurulabileceğini kaydetti. Birçok belediye başkanının Kamu İhale Kanunu’na aykırılıktan hapis cezası aldığını anımsatan Muhcu, “Taksim projesinde de yasa ihlal edildi, ama denetçiler görevini yapmadı” diye konuştu.

Kışla ile bağlantılı

İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu’nun ihalesi yapıldıktan sonra onayladığı tünelin, Topçu Kışlası Projesi ile de entegre olduğunu dile getiren Muhcu, tünelin kışlaya otomobil ile ulaşım bağlantısını kurmak için hemen uygulamaya konulduğunu kaydetti.

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, Taksim Projesi’nin ayaklarında biri olan Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapımının başlamadan durdurulabileceğine dikkat çekerek henüz hiçbir şey için geç olmadığını dile getirdi. “İstanbul’un kalbinde buz pistinin ne işi var” diye soran Kahraman 15 milyonun kullanacağı alanın küçük bir zümreye tahsis edilmesine tepki gösterdi. Bölgede dalış tüneline de ihtiyaç duyulmadığını söyleyen Kahraman, “Proje, E-5’in ortasına kavşak yapmaktan farksız” diye konuştu.

Mimarı da emin değil

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Oğuz Öztuzcu da henüz son noktaya gelinmediğinin altını çizerek “Koruma kurulunun hâlâ onaylamadığı bir kışla projesi var. Tepki artarsa başta Topçu Kışlası olmak üzere projenin diğer ayakları etkilenebilir. Projeyi yapan mimar bile yaptığı işten tam emin değil. Kurulun tereddütleri var. Kadir Topbaş’ın da tereddütleri var” değerlendirmesi yaptı.

Amaç yeni AVM’ler

Eski Mimarlar Odası Genel Başkanı, öğretim üyesi, gazetemiz yazarı Oktay Ekinci, projedeki en büyük soru işaretinin eski Topçu Kışlası’nın yeniden yapılmak istenmesi olduğunu belirterek “Bunun amacı kuşkusuz sadece kültürel mekânlar elde etmek değil, son yıllarda imar politikalarına egmen olan yeni AVM’ler yaratmak olmalı... Bu kesinlikle iyi bir niyet değildir; kötü niyetin ötesinde tek kelimeyle ayıptır. Bence yapılması gereken, uygulamayı hemen durdurmak ve bir ulusal mimari yarışma düzenleyerek en ideal çözüme ulaşmaktır” dedi.

Kasımpaşa’ya yapın!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Sözcüsü Yüksek Mimar Mehmet Yıldız da İBB toplantısında yaptığı konuşmada Gezi Parkı’na Topçu Kışlası dayatmasının hem ideolojik bir karar hem de Taksim’in göbeğinde arsa üretme operasyonu olduğunu söyledi. Kasımpaşa Spor Kulübü’nün yeni tesislerinin Kemerburgaz’da yapıldığını vurgulayan Yıldız, boşalacak Recep Tayyip Erdoğan Stadumu’nun yerine Topçu Kışlası’nın kültür merkezi olarak yapılmasını önerdi.

Öte yandan Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, çevrede bulunan otellerin şu an çok büyük sıkıntı çektiğini ancak yine de projeyi desteklediklerini belirtti. Bayındır, “Bu proje hayata geçirilirken daha planlı ve iletişim açısından daha farklı bir çalışma yapılmış olmasını tercih ederdik” dedi.

Meydanda direniş sürüyor

Projenin gündeme gelmesiyle birlikte bölge halkının, duyarlı kesimlerin, meslek uzmanlarının bir araya gelerek oluşturduğu Taksim Dayanışması Platformu 10 gündür direnişte. Her akşam Taksim Meydanı’nda PTT’nin önünde 18.00-21.00 saatleri arasında “Tüm bayramlarımızı, sevinçlerimizi, tepkilerimizi, hak taleplerimizi dillendirdiğimiz; Emek ve Demokrasi Meydanımızın ve parkımızın yok edilmesine seyirci kalmayalım!” çağrısı ile nöbet eylemi gerçekleştiriliyor.

 

13 Kasım 2012 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim