GALERİ
Medeni olsalar halka sorarlardı

Yazarlar, sanatçılar, eleştirmenler Taksim projesini değerlendirdi: Taksim Meydanı’na vurulacak kazma bir cinayet aleti. İstanbullular bu kötülüğü yapanları affetmeyecek

SERKAN AYAZOĞLU - 09.10.2012

TARAF GAZETESİ

Taksim Meydanı’nı yayalaştırma adı altında meydana dalış rampaları, tüneller ve kışla inşaatı için çalışmalar başladı. Uzmanlar bu projenin Taksim Meydanı’na çıkan yolları birer otobana çevireceğini belirtirken, sivil toplum örgütleri de Taksim Meydanı için çalışmalarını hızlandırdı. İlk kazmanın vurulmasına kısa bir süre kala kamuoyunun tanınmış isimleri, yazarlar ve sanatçılardan da projeye tepki geldi.

Tam anlamıyla rezalet

» Atilla Dorsay: “Taksim projesi tam anlamıyla bir rezalet. Meydanları trafikten arındırarak, adam etmeye çalışmak çok geride kalmış bir yöntemdir. Eğer bu bir yöntem olsaydı Paris’in Etoile, Concord Meydanı veya Londra’nın Trafalgar Meydanı çoktan bu yönteme başvururdu. Öte yandan İstanbul gibi zaten betona boğulmuş bir kentte ve bu büyük park sıkıntısı, yeşil alan sıkıntısı içinde Taksim Parkı gibi bir alanı hangi gerekçeyle olursa olsun gözden çıkarmak aklın alacağı bir iş değildir. Bana artık öyle geliyor ki, bu tarz girişimler yalnızca birer şehircilik hatası olmakla kalmıyor, oradaki belli bir yaşam tarzına, o alanların o parkların simgelediği yaşam tarzına karşı bir saldırı niteliğinde.”

Adam gibi eski Taksim isterim

» Ara Güler: Bu bir cinayettir. Ben Taksim’de doğdum, Talimhane’de büyüdüm. Geziparkı’na alışveriş merkezi yapmanın anlamı nedir. Ben eski adamım. Adam gibi eski Taksim isterim. İki tane bilmem ne sayın adamın Taksimi’ni istemem.

Burayı yok etmek istiyorlar

» Cezmi Ersöz: Ben Taksim’de yaşayan bir insanım. Benim için çok üzücü bir durum. Zaten niyetleri insansızlaştırmak. Başta Beyoğlu’nda masaları kaldırarak bunu gösterdiler. Biz 1 Mayıs’ı orada kutluyoruz. Taksim muhaliflerin yaşadığı aktivistlerin olduğu, kadın haklarını savunanların, travestilerin, eşcinsellerin, sosyalistlerin olduğu bir bölge. Orada yürüyüşler, gösteriler oluyor. Dolayısıyla gözlerini buraya dikmişler. Burayı yok etmek istiyorlar. Bunların muhafazakârlık anlayışı, yok etmek. Bütün sanatçı dostlarımı biraraya gelmeye, sonuna kadar buna direnmeye çağırıyorum.

Teorik doğru, pratik yanlış

» Hilmi Yavuz: Projenin amacı Taksim Meydanı’nın yayalaştırılmasıdır. Büyük metropollerin meydanları yayalara açık taşıtlara kapalıdır. Bu proje gerçekleştirilirken Taksim’in tarihsel yapısını değiştirmek, bozmak, çarpıtmak anlamına geliyorsa projenin teorisiyle hemfikir olmakla birlikte pratiğiyle aynı fikirde olmayacağım. 

Haberin devamını okumak için tıklayın.

  
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim