GALERİ
Taksim Gezi esnafı basın açıklaması yaptı.

Taksim Gezi Parkı ve Çevresinin düzenlenmesi sorununun sadece bu dükkanların tahliyesi sorunu değil,...

 Değerli Basın Mensupları,

Taksim Gezi Parkı ve Çevresinin düzenlenmesi sorununun sadece bu dükkanların tahliyesi sorunu değil,Türkiye'nin en önemli meydanının yapılaşmaya açılması ve şehrin sınırlı sayıdaki yeşil alanlarından olan Taksim Gezi Parkının yok edilerek ve Taksim Meydaninin tamamen betonlaştırılmak istenerek Istanbul'un tarihi dokusunun bozulması sorunu olduğuna inaniyoruz.

 Istanbul'un en önemli meydanı olan Taksim Meydanı Yayalaştırma projesine Büyükşehir il Meclisi'nin 15.07.11 tarih ve UTK2011/22-33 Sayılı tüm parti üyelerinin oy birliği ile aldığı karar ile plan tadilati olarak başlanmıştır.

 Bu projede Topçu Kışlası söz konusu olmamasına ve sadece trafiğin yer altına alınması için Plan Tadilatı onaylaması olmasına rağmen onaylamadan sonra Topçu Kışlası projesi ile Gezi Parkının yıkılıp yerine en az üç katlı Topçu Kışlası yapılması ortaya çıkmıştır.

 Topçu Kışlası’nı gerçekleştirmek içinde Yayalaştırma Planı ile ilgisi olmamasına rağmen Gezi Dükkanlarında yer alan işletmelerin tahliyesi istenmeye baslamıştır.

 2886 Sayılı Devlet ihale Kanununun 75.maddesi'' Belediye taşınmazları içinde uygulanır ''maddesi ile hak ve hukuksuz olarak en azi otuz yıllık olan kiracılar işgalci durumuna düşürülerek ''İşgalci Kiracı''yapılmıştır.

Otuz Yıllık yasal bir kiracinin nasıl işgalci sayıldığını da takdirlerinize bırakıyoruz.

 Sayın Belediye Başkanımız 2 yıl önce Gezi Parkı esnafı ziyaretinde proje söylentilerine, meydan trafiğinin yeraltına alınıp dükkanlara standart getirilip meydanı güzelleştirme ve ışıklandırma yapılacağını söyleyerek esnafa garanti verip, “BEN ESNAF ÇOCUĞUYUM, ESNAFIN YANINDAYIM, ESNAFI MAĞDUR ETTİRMEM” sözü bizim için senettir. Son onaylı proje karşısında bir yıla yakın, Belediye Başkanımızdan defalarca randevu talebimize yoğunluk gerekçesi ile cevap verilmemiştir.

 20 yıldır, bazı projelerle Gezi Parkına yapılmak istenen inşaatlar, Anıtlar, Koruma Kurulları ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulları, yeşil alan ve tarihi doku gerekçesi ile onay vermemiştir. Bugün ise bu Kurullar kanunları uygulamayarak tartışmalı hale gelmişlerdir.

 Bu proje Büyük Şehir Belediyesinin gündemine geldikten sonra Taksim ve Gezi Parki'na her türlü yenileme ,bakım çalışmaları durdurulmustur.Esnafa masa düzenlemesi yapılmamamış,Meydanın her aksam yıkanması bırakılmış,levha düzenlemeleri yaptırılmamış ve çöplerin toplanması dahi özensizleşmiş ve böylece Taksim ve Gezi Parkı'nin kötü bir görüntü vermesi amaçlanmıştır.

 Bu dönemde Beyoğlu Belediyesi düzenleme ve temizlik görevlerini yapmamış,Büyük şehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü de Taksim Gezi Dükkanlarının kötü bir görüntü göz yummuşlardır. Belediye hizmetleri açısından sahipsiz bırakmışlardır.

 Gezi Parkındaki çoğu asırlık 550 ağacın sulanması ve bakımı durdurulmuş,çim bakımı vede çiçeklendirmeye son verilmiştir.

 Taksim Sanat Galerisi’nin önündeki taşlar dökülmüş,boyası yapilmamış ve tamir edilmemiş,tarihi merdivenler yıkanmadığı gibi çöp içerisinde bırakılmıştır.

Aynı zamanda Turizm Bölgeside olan Taksim Gezi deki Dükkanların ve önlerinin düzenlenmesi ile iyi bir görüntü oluşacağı yerde ilgisizlik vede bakımsızlıkla kötü bir görüntü sağlanarak Topcu Kışlası için kamuoyu desteği sağlanmaya çalışılmıştır.

 Taksim meydanı ve Gezi parkına İstanbul Halkının yeşil alanı ve buluşma noktası olarak bakılmamakta yeni yapılacak Topçu Kışlası ile oluşacak rant değerleri olarak bakılması bizler içinde üzüntü vericidir.

Sayin Kadir Topbaş ,Topçu Kışlası projesinin yap,işlet yöntemiyle yapılacağını söylediği için bu projenin hangi grup tarafından yapılmasi ve işletilmesinin amaçlandığı ile birlikte proje icinde yer alacak AVM deki dükkanlar,Otopark ve mağazaların Yeşil Parkı ve Meydanından vazgeçeçek İstanbul Halkına nasıl bir fayda sağlayacağıda açıklanmalıdır.

Yayalaştırma Plan Tadilatını onaylayan Büyük Şehir Belediye Meclisi üyelerinin onayladıkları Plan Tadilatına yeni bir AVM olarak amaçlanan Topçu Kışlası’nın nasıl eklendiğini araştırarak İstanbul Halkına açıklama yapmalarını bekleyerek bu konuda göreve davet ediyoruz.

 Biz esnaflar vergi ve kira veren, yüzlerce işçi çalıştıran yapılandırılmış borçları bulunduran, sponsorlar ile maddi şart ve anlaşmaları olan, büyük maddi yatırımları olan işletmeleriz.

 Bizler, tarihi doku ve yeşil alanların korunarak Taksim Gezi Parkına ve dükkanlara belli standartlar getirilerek Topçu Kışlası projesinden vazgeçilmesinin İstanbul için hayati önem taşıdığına inanıyoruz ve Taksim Meydanı İstanbul halkınındır diyoruz.

 Saygılarımızla,

 TAKSİM GEZİ DÜKKANLARI ESNAF VE İŞLETMECİLERİ 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim