GALERİ
Topbaş, anla artık istemiyoruz işte!

TAKSİM Platformu Gezi Parkı’nda dünyanın belli başlı meydan projelerini ve alternatif projeleri de içeren bir çalışmayı Belediye Başkanı Topbaş’a anlatacak.

ERTAN ALTAN - 08.10.2012

Taksim’de yapılması planlanan dalış rampaları, tüneller ve kışla inşaatı başlamak üzere. Projeyi 240 günde tamamlamayı vaat eden Kalyon İnşaat’ın başlangıç için açıkladığı tarih 5 ekimdi. Henüz iş makineleri Taksim’e gelmedi ancak önümüzdeki günlerde ilk kazmanın Harbiye- Tarlabaşı istikametinde vurulması bekleniyor. Taksim’de yaşanacak felaketi engellemeye çalışan sivil toplum örgütleri de çalışmalarına hız verdi.


Taksim Platformu, önümüzdeki hafta Gezi Parkı’nda büyük bir toplantı organize ediyor.
Dünyanın bütün medeni şehirlerinde hatta kasabalarında meydan, trafik, sokak düzenlemeleri, kültür tesisi gibi projelerin halkla tartışıldığını, projeden etkilenecek olanların görüşlerinin alındığını belirten platform, Taksim için bu kapsamdaki bütün taleplere sırt çeviren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yetkililerini de davet ettiği toplantıda meydan için alternatif projeleri tartıştıracak. Uzmanlar bu projeyle sokakların ve meydanın nasıl etkileyeceğini anlatacaklar. Ortaya çıkan görüşler ve öneriler daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na, iletilecek.


Taksim Platformu meydan düzenlemesi için dünyadaki örnekleri de masaya yatıracak. Liverpool’dakiSahil BölgesiKahire’deki El-EzherNew York’taki Central ParkLondra’daki Hyde ParkTrafalgar MeydanıRuhr’daki Kültür ParkıParis’teki Trocadero Meydanı gibi örnekler Taksim için de esin kaynağı olabilir.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin toplantıya katılıp katılmayacakları belli değil. Ancak geniş bir kamuoyu desteği bütün itirazlara kulaklarını tıkayan yerel yönetim üzerinde etkili olabilir. Taksim’i korumak için biraraya gelen sivil toplum örgütlerinin hedeflediği gibi İstanbul’u kalbi Taksim, Galata, Beyoğlu, Cihangir, Tarlabaşı, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye’ye kadar bütün kente enerji veren, canlandıran, nefes aldıran bir “kültür vadisi” olabilir


Taksim Platformu, Taksim çevresinde yaşayan İstanbulluları projeden nasıl etkilenecekleri konusunda bilgilendirmek için bir broşür de hazırladı. 

Haberin devamını okumak için tıklayın. 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim