GALERİ
Taksim Projesi hakkında bilmek istedikleriniz

T24: Taksim’de bir şeyler oluyor. Yollar kapanıyor, çukurlar açılıyor, ağaçlar kesiliyor. Kozadan ne çıkacağı, somut olarak aşağı yukarı belli olsa da manevi olarak hâlen büyük tartışma konusu...

Kasım, 2012, Yazar: Onur Uygun

Taksim’de bir şeyler oluyor. Yollar kapanıyor, çukurlar açılıyor, ağaçlar kesiliyor. Kozadan ne çıkacağı, somut olarak aşağı yukarı belli olsa da manevi olarak hâlen büyük tartışma konusu. İşte Taksim projesi hakkında bilmek isteyeceğiniz (veya duymak bile istemeyeceğiniz) 10 şey.

 

1 Taksim Meydanı’nın bir düzenlemeye ihtiyacı var. Meydanın bir düzenlemeye ihtiyacı olduğu su götürmez bir gerçek. Taksim Platformu adına konuşan mimar Korhan Gümüş’e göre şu anki düzenlemede metro çıkışları hatalı, yayalar yerin altında yüzlerce metre yürüyüp çıkınca kaldırımın kenarında birikiyor, durak düzenlemesi sıkıntılı olduğu için meydan otobüs garajı halini almış, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi de oldukça kötü bir durumda. Ama Taksim projesi ile öngörülen değişiklikler bu sorunları doğrudan muhatap almaktan uzak.


Meydan yayalaştırılacak. Taksim Meydanı’ndaki asıl amaç meydanın yayalaştırılması. Şu an otobüs durakları ile The Marmara’nın arasında kalan yollar kaldırılacak ve buralar sadece yaya kullanımına açık olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne göre zaten meydan düzenleme çalışmaları ulaşım entegrasyon projesinin önemli bir kısmını oluşturuyor (ve benzer çalışmalar Beşiktaş, Beyazıt ve Aksaray için de düşünülüyor). Çalışmalar 54 bin metrekarelik yaya alanını 100 bin metrekareye çıkaracak ve yaya akışı İstiklal Caddesi’nden Maçka Parkı’na kadar devam edecek. Sırf karşıdan karşıya geçmemiz gerektiği için bunca yıldır kullanmadığımız bu güzergâhı artık rahatlıkla arşınlayabileceğiz... (Bu değil.)


Gezi Parkı kaldırılacak ve yerine Topçu Kışlası yeniden yapılacak. Evet, geldik zurnanın zırt dediği yere. 1860’larda inşa edilen ve 1939’da saçma bir kararla şehir düzenlemeleri adına yıkılan Topçu Kışlası, daha da saçma bir kararla 70 yıl sonra eski yerine tekrar inşa edilecek. Daha doğrusu Topçu Kışlası’nın taze sıvalı, plastikten hallice, doğallıktan son derece uzak hayaleti gelip bugün Gezi Parkı’nın bulunduğu alana konacak. Üstelik bunun için park alanındaki her beş ağaçtan biri kesilecek. Topçu Kışlası’nda bol bol müze ve sanat galerisi, birazcık da ‘küçük satış birimleri’ olacak, yerseniz. (Bu hiç değil.)


4 Trafik, dalış tünelleri ile yer altına alınacak. Gümüşsuyu, Sıraselviler ve Mete Caddesi tarafından meydanın altına uzanacak dalış tünelleri koruma kurulundan veto yese de Harbiye ile Tarlabaşı’nı bağlayan Cumhuriyet ve Tarlabaşı Caddeleri dalış tünelleri ile yer altına taşınacak. Bu zaten başlı başına dünya şehircilik anlayışında artık demode kabul edilen bir şey; ancak asıl sıkıntı otobüs duraklarının da yer altına alınması - çünkü bu, otobüse binmek için yer altındaki egzoz dolu, distopik çirkin beton tünellere gireceğimiz anlamına geliyor. (Bu sıradan.)


Kazılar arkeologların gözetiminde yapılacak. Başta kazı esnasında ortaya çıkabilecek kültür varlıklarının zarar görmesi ihtimaline karşı, kazıların müze denetiminde yapılması kararı vardı ancak bu karar sonra esnetildi. Şu an sadece arkeologların iş makinalarının başında  durması kararı uygulamada. Zaten proje sorumlularına göre proje alanı arkeolojik bir alan değil.


6 Projede cami planı var. Ara ara dönüp gündeme gelen ve tartışmaktan zevk aldığımız konulardan biri olan ‘Taksim Meydanı’na cami’ projesi son verilen bir kararla hayata geçirilecek. Şuan mescit olarak kullanılan Maksem'in (Taksim'deki tarihi sarnıç) arkasına yapılacak olan cami Taksim Meydanı ve çevresinde tartışmayı beraberinde getirecek gibi duruyor.


7 Taksim ve çevresindeki emlak fiyatları tavan yaptı. Taksim Meydanı projesi Taksim ve çevresindeki Asmalımescit, Galata, Tünel ve Cihangir gibi semtlerdeki emlak fiyatlarını uçurdu. Bölgede 0 civarı zamlanan kira Fiyatlarına rastlamak mümkün. Söz konusu semtlerdeki yüksek tavanlı, deniz manzaralı apartmanların aylık kirası 7500 liraya kadar çıkıyor. Buna rağmen bazı ev sahipleri, gayrimenkul fiyatlarının proje tamamlandıktan sonra daha da artacağını düşündüğünden ilandaki evlerini geri çekiyor. Şantiye kalaslarında “Bu bir rant projesidir!” şeklindeki duvar yazıları anlam kazanmaya başlarken bize de Taksim’in Monopoly skalasında yükselmesini izlemekten başka yapacak bir şey kalmıyor.


8 Taksim Meydanı’nın düzenlenmesi yeni bir fikir değil. 1955’te ‘Balkanlar’ın ve Orta Doğu’nun en büyük garajının’ ve ‘Balkanlar’da emsalsiz olacak bir süs havuzunun’ yapılması, 1964’te meydanın altına elips şeklinde, 100 dükkânlık bir yer altı çarşısının açılması, 1986’da da en üst katı park, orta katı çarşı, en alt katı da araç trafiğine açık olacak üç katlı bir çılgın projeye girilmesi planlanmış. Yani Taksim Meydanı’ndaki arayış ilk değil, ancak akla yatkın çözümlerle gelinmezse son olmayacağı da kesin.


9 Taksim projesi Büyükşehir Belediyesi’nin turistik kameraları ile 24 saat izlenebiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin dört bir yanına yerleştirdiği ve tks.ibb.gov.tr adresinden 24 saat canlı yayın yapan kameralar sayesinde, şehrin birçok yerinin yanı sıra Taksim Meydanı düzenleme çalışmaları üç ayrı kameradan izlenebiliyor. Taksim’in izlenme oranı da düzenleme çalışmaları başladıktan sonra yüzde 80 artmış, bilginize.


10 Yeni Taksim, çoğu kişi için eski Taksim’in yerini asla tutmayacak. Hiç kimse kendini kandırmasın, Taksim’in asıl sahipleri ne belediye başkanları, ne proje müdürleri, ne de devlet adamları. Taksim, son taş parçasına kadar, Asmalımescit’e ‘güvenli değil’ diye gidilmezken, İstiklal Caddesi’nin Galatasaray’dan Tünel’e olan kısmı aydınlatılmaya dahi gerek görülmezken, Galata’daki şık butikler henüz camları kırık terk edilmiş birer evken burayı seven, burada ısrar eden, buraya eğlenmeye gelen İstanbullulara ait. Taksim’in gerçek sahibi, Taksim’i Taksim yapan bu insanlar. Ve sanmıyoruz ki bu insanlar için ‘soylulaştırılmış’, bir kışla hayaleti gölgesinde yapay, çirkin bir Taksim Meydanı’nın değeri olsun. Otobüsün rengine bile birlikte karar verdiğimiz şehirde, tüm karşı çıkmalara rağmen Taksim Meydanı projesi bu insanlardan hiçbir rıza alınmadan başlatıldı. Şüphesiz ki yeni haline ısınılması çok zor olacak, ama zaten belki de bu bir ‘Kovuldunuz’ ilanı. Ne diyelim, seni biz ellerin olsun diye mi sevdik Taksim? 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim