GALERİ
Ertuğrul Günay’dan Topçu Kışlası’na eleştiri

RADİKAL: Günay, Çamlıca’ya ’cesameti değil zarafeti öne çıkan’ bir cami önerirken ’Ak Mescit’i örnek gösterdi.

 Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay , Çamlıca’ya yapılacak cami tartışmalarına, “Öyle mücevher gibi bir şey yapalım, cesameti değil, zarafetiyle ortaya çıksın, hatta bence Ak Mescit olsun adı” sözleriyle katıldı. 
Mimarlar ve Mühendisler Grubu’nun çalışma toplantısına katılan Günay’a, Çamlıca Tepesi’ne yapılması planlanan cami de soruldu. “Üsküdar’ın tepesinde bir cami olmaz mı? Olur. Olmalı da”diyen Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
“Boğaz’daki camilere bakıyorum, birer mücevher gibi dizilmiş. Boğaz’ın kıyısında gerdanlık gibi. Hiçbiri Boğaz’a basmıyor. Hiçbiri Boğaz’ın görkemiyle yarışmaya kalkmıyor. Halbuki yapardınız Boğaz’a bir büyük cami, her şey ondan ibaret. Onu yapmamışlar. Bence tepeye yaptığımız da o yeşillik içinde, alnın tacı gibi bir şey olmalı. Tacın içindeki o yakut gibi bir şey olmalı. Cesametiyle değil, zarafetiyle öne çıkmalı. Öyle bir şey yaptığınızda ayağa kalkar alkışlarız. Ama bugünkü beton tekniğiyle daha büyüğünü yapmaya çalışıyorsanız, yaparsın, Gökkafes’i yapanlar bugün utanıyor.” 
Çamlıca camisi için kendisinin de kapalı kapılar ardında bir öneri getirdiğini açıklayan Günay, orijinali Kırım’da bulunan, yakın zamanda aynı adla bir örneği de Tataristan’ın Bulgar kentinde inşa edilen Ak Mescit’in bir benzerinin, Çamlıca’ya inşa edilmesini teklif ettiğini bildirdi. Ertuğrul Günay, “Çok büyük değil ama çok güzel. Mermer, parlak değil, mat. Ama pırıl pırıl. Böyle mücevher gibi bir şey yapalım, cesameti değil, zarafetiyle ortaya çıksın, pırıl pırıl olsun, o tacın yakutu gibi, orada bir yerde gözüksün, hatta bence Ak Mescit olsun adı” diye konuştu. 

Topçu Kışlası’na eleştiri 

Günay, Taksim’e inşa edilecekTopçu Kışlası’nın da İstanbul ’un geleneksel mimarisiyle özdeşleşmiş bir yapı olmadığını belirtti: 
“Basına yapılan fotoğraf servisleri doğru değil. Kışlanın özgün mimarisi, 1800’lerin ortasında Kirkor Balyan tarafından yapılmış ve bir Rus - Hint mimarisi denemesi. Gidin aynısını Moskova ’da göreceksiniz. Her tarafta soğan kuleler var. Basına yapılan servislerde bu soğan kuleler kaldırılmış. Ben diyorum ki 70 yıldır ağaçlar var, o ağaçları yok etmeyelim.” 
Bakan Günay, bir soru üzerine Taksim’e caminin ise günümüzdeki nüfus dikkate alındığında bir ihtiyaç olduğunu söyledi. ( RADİKAL / İSTAHBUL)

 

 

  
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim