GALERİ
Dikkat çivi çıkabilir, insan uçabilir

HÜRRİYET: Bütün itiraz ve eleştirilere rağmen Taksim meydanını yenileme çalışması başladı. Pek çok görünmez tehlikenin ne yetkililer ne de vatandaşlar farkında.

Demet Cengiz /10.11.2012

Perşembe akşamı Milano’dan gelecek bir arkadaşımı karşılamak için Taksim meydanına gittim. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Havataş durağının da yeri değişmiş. AKM’nin karşısına alınmış ama bundan kimsenin haberi yok. Hem havalimanına gitmek için otobüse binmek isteyenler hem de gelen yolcuları karşılamak isteyenler, ben dahil, deyim yerindeyse deli danalar gibi dolanıyordu. Bilgi almak için gittiğimiz iki İETT hareket amirliğindeki personelin yüzünden düşen de bin parça.

Sabiha Gökçen’den gelecek otobüsün nerede durduğunu öğrenmek için birkaç tur attım meydanda ve bu turlar esnasında üzerinde çivi olan bir tahta parçasına bastım.

Çöp atacak yer yok

Çivili tahtayı elime aldım ve bir çöp sepeti bulup atarım umuduyla bir süre daha dolandım. Ama ne çöp sepeti bulabildim ne de bırakabileceğim emniyetli bir yer. Fakat bir süre sonra çivili sopayla gezdiğim için insanların bana tuhaf tuhaf baktığını görünce panikledim. İnsanlara zarar vermeyeceğini düşündüğüm bir noktaya tahta parçasını bıraktım. Simit satan küçük bir çocuktan, birkaç gündür epey bir kişinin ayağına çivi battığını öğrendim.

Yer yer çöplere, sık sık da çamurlara basarak yürümek zorundasınız meydanda. Özellikle topuklu ayakkabıyla gezen kadınların büyük acı çektiklerini söylemeliyim. Taksime gidecekseniz mümkünse, dağ sporlarına uygun ayakkabılar giyin. Yoksa her an kayıp yere kapaklanabilirsiniz. Bazı giriş ve çıkışları kapatıldığı için metronun mevcut kapılarında da izdiham oluşmuş. 

Buluşma yerleri yok oldu

Aynı akşam zirvesinde olan İstanbul trafiğinde 3 saat geçiren arkadaşım Catia nihayet Taksim’e vardı. Yanında yolda tanıştığı Amerikalı Ammelie vardı. Ammelie, meydandaki McDonald’s önünde arkadaşıyla buluşacağını söyleyip, benden tarif istedi. Ona inşaat çalışmaları nedeniyle McDonald’s’ın artık orada olmadığını anlatmakta güçlük çektim. Çalışmayan telefonu nedeniyle arkadaşını da arayamıyordu. Arakadaşını telefonumdan arayıp, The Marmara otelinin altındaki Starbucks’ta bir buluşma ayarladım. Buluşma yerleri bir anda ortadan kalktığı için panik yaşayan 10 kadar turiste de aynı biçimde yardım ettim.

Mağazaların zararı

Taksim Meydanı’ndan başlayarak Cumhuriyet Caddesi’ne uzanan ve Tarlabaşı tarafında meşhur çiçekçilerin durduğu alandan İstiklal Caddesi’ne doğru iki parçalı biçimde Taksim meydanı tahta duvarlarla çevrilmiş. Bu civarda bulunan esnaf için yetkililer herhangi bir önlem almış mı, merak ettim. McDonald’s, Türkiye’deki ilk restoranını bu meydanda açmıştı ve hâlâ en çok ciro yaptığı şubelerinden birinin bir anda buharlaşmasından kaynaklanan zararı, nasıl gidermeyi düşünüyor acaba? Yanındaki Simit Sarayı ve kebapçılar için de aynı soru aklımdan geçti. Buradaki mağaza ve restoranların herhangi bir kuruma karşı tazminat davası açıp açmayacaklarını da merak ediyorum. 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim