GALERİ
Taksim’e ‘arkeoloji’ molası

MİLLİYET: Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi çalışması, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun “Önce arkeolojik çalışma yapılsın” kararı nedeniyle geçici olarak durduruldu.

MİLLİYET / 11.11.2012

Radikal gazetesinde dün yayımlanan habere göre; Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında ilk etap olarak Cumhuriyet Caddesi ile Tarlabaşı Caddesi arasındaki dalış tünelleri için İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararında uygulamanın müze denetiminde yapılması istendi. İstanbul Arkeoloji Müzesi yetkilileri, ihaleyi kazanan Kalyon İnşaat yetkililerini çağırarak inşaat çalışmalarına başlayabilmeleri için müze arkeologlarının sondajkazıları yapacağını bildirdi.

Bu aşamada “elle” yapılacak sondaj kazılarında kültür varlığına rastlanılması halinde ise kazılar genişletilecek. 8 ayda bitirilmesi planlanan tünel inşaatlarının elle kazı halinde bu sürede bitirilmesi mümkün görünmüyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi arşivine göre Cumhuriyet Caddesi ve yakınında kültür varlığı bulunuyor. Su mahzeninin arkasında bulunan ve Kasımpaşaspor tarafından işletilen otopark alanında 2000-2001arasında yapılan kazılarda Ce-neviz mezarlarına rastlanıldı. Mezarlığın otopark ve projealanını da kapsayarak Talimhane’ye doğru devam ettiği düşünülüyor. AKM yapılırken 5’inci yüzyıla ait lahitler de bulunmuştu. 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim