GALERİ
Taksim’i ‘düzeltecekler’, bütün mesele bu

Ertan Altan Taraf Gazetesi’nde Taksim Meydanı’nın yeniden düzenlenmesine tarihsel bir perspektiften bakıyor ve değerlendiriyor.

 

 
Ertan Altan AÇIK ŞEHİR 05.11.2012
Ertan Altan
Taksim’i ‘düzeltecekler’, bütün mesele bu
 
Taksim’i ‘düzeltecekler’, bütün mesele bu

“Hayattan canlı ölüm, günahtan baskın rahmet;
Beyoğlu tepinirken ağlar Karacaahmet...”

Necip Fazıl Kısakürek’in “Canım İstanbul” şiirindeki bu dizeler, Türkiye’de muhafazakârların, Beyoğlu ve Taksim’i nasıl algıladıklarının bir özeti niteliğinde. Cumhuriyet ilan edilirken Taksim ve Beyoğlu, muzaffer Kemalist rejimin temsil alanı olmuştu. Yeni rejim, milli mücadeleye katılmayan Osmanlı aydınlarının, “emperyalistlerle işbirliği” yapan gayrımüslim azınlıkların Taksim’ine radikal bir şekilde el attı. YıllarınCadde-i Kebir’i bir anda İstiklal Caddesi yapıldı. Birçok cadde ve sokak ismi değiştirildi. Taksim Anıtı, yeni kurulan düzeni topluma tanıtan, Atatürk’ün figüratif bir şekilde gösterildiği ilk heykel oldu.Meydan, Taksim Anıtı’nın etrafında tören yapılmasına uygun bir şekilde dizayn edildi. Arkasından şimdi yeniden yapılmak istenen Topçu Kışlası’nın yıkımı geldi. 

Gayrımüslim azınlıklarla, Kemalistler benzer bir yaşam tarzına sahip oldukları için Beyoğlu’nda bu anlamda pek bir değişiklik olmadı. Yeme-içme alışkanlıkları, eğlence hayatı Cumhuriyet döneminde de devam etti.  

Önceki gün Taksim’in otoban hâline getirilmesine karşı çıkanlara “Be hey gafiller” diye seslenen Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde yüksek sesle dile getirilen Taksim’e cami talebi, iktidara giderek yaklaşan Milli Görüş hareketinin Taksim’e imza atma hayalinin ilk adımı olmuştu. Eski Türkiye’nin muktedirleri için bu büyük bir meydan okumaydı. 90’lı yıllar boyunca Taksim, meydanda cami isteyen muhafazakârlarla, bu talep karşısında çılgına dönen baskıcı laik düzenin savunucuları arasındaki mücadeleye sahne oldu. 

Yazının devamını okumak için tıklayın. 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim