GALERİ
Taksim projesi iptal mi oluyor?

Haber 7’de bugün yayınlanan Kadir Topbaş’ın projeye ilişkin açıklaması.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim'in yayalaştırma projesinde AKM önüne yapılacak tünelin iptal edilebileceğini açıkladı. Yayalaştırma  projesinin  Gümüşsuyu yönüyle ilgili tedirgin olunan noktalar olduğunu ifade eden Topbaş, fiziki altyapı yetersizlikleri nedeniyle  projeden  vazgeçilebileceğini belirtti. Topbaş, şunları söyledi:

"OLMAYABİLİR"

"
Projede  tedirgin olunan noktalardan biri, Gümüşsuyu'ndan gelen İnönü Caddesi'nin Mete Caddesi'ne geçiş noktasındaki  yolun  yeraltına alınması yani AKM'nin önündeki  yolun  yeraltına alınması  konusu . Onunla ilgili  çalışmalar  sürmekte.  Koruma  Kurulu'nda da endişeler var. Bizim değerlendirmemiz de, 'Bu olmayabilir' diyoruz. Çünkü orada ciddi yarıklar ortaya çıkmakta ve kurulun da bu konuda endişeleri var." Başkan Topbaş, Sıraselviler'e yapılacak tünelin yerinin değişme ihtimali olduğunu da açıkladı:

GERİYE ALINIR

"Bir diğer hat olarak da Sıraselviler Caddesi, yoğun bir trafiği var, hastaneler var. Bu bölgenin de trafiğinin yeraltına alınması arzu ediliyor. Ama bunu biraz daha gerilerden başlattığımız ve tünel haline getirdiğimiz takdirde o endişeleri de ortadan kaldırabiliriz diye düşünüyoruz. Ama bunlar daha sonraki etaplar olarak değerlendirilebilir." Tarlabaşı-Harbiye tüneli için ilk kazmanın bu hafta vurulabileceğini de açıklayan Topbaş, 
Koruma  Kurulu'nun son onayının beklendiğini söyledi.

Fikirtepe 'de kamulaştırma yapılacak

Kadir Topbaş,  Fikirtepe 'deki  kentsel  dönüşümde çıkan uyuşmazlıklara ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi: " Fikirtepe 'ye Afet Yasası çıkmadan önce ciddi bir imar artışı ile  destek  verdik, toleranslı davrandık. Maalesef bazı adalardaki parsellerde uyuşmazlıklar çıktığı söyleniyor. Durumu  Çevre  ve  Şehircilik  Bakanı Bayraktar da biliyor. Ancak birkaç kişinin karşı çıkması engel teşkil etmeyecek şekilde yasal düzenleme yapıldı. Ada içinde 1-2 ufak parsel bu işe olumlu bakmıyorsa, bakanlık devreye girerek o parselde bulunan yapıyı istimlak edecek."

Gümüşsuyu'ndan gelen trafiği yeraltına alarak AKM'nin önünden Mete Caddesi'ne çıkaracak olan tünelden vazgeçilme ihtimali belirdi. Eğer bu tünel yapılmazsa, yukarıdaki planların nasıl değişeceği şimdilik belirsiz.

  
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim