GALERİ
Yürekli Editör ve Araştırmacı Gazetecilere...

Hepimizin en önemli fiziksel ifade alanı Taksim Meydanı YOK EDİLMEK İSTENİYOR. Taksim'e kazma vurulamaz, çünkü...

TOPLUMUN DOĞRU BİLGİLENME HAKKINI GÖZETEN
YÜREKLİ EDİTÖRLER ve ARAŞTIRMACI GAZETECİLERE...
TAKSİM PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI / 1 Ekim 2012
 
HEPİMİZİN EN ÖNEMLİ FİZİKSEL İFADE ALANI TAKSİM MEYDANI YOK EDİLMEK İSTENİYOR.
 
TAKSİM'E KAZMA VURULAMAZ, ÇÜNKÜ ...
 
Bu yasalara, hukuka ve toplumun isteklerine aykırı!
 
Sorunlar ve sorular halen apaçık ortada:
 
1.)  II Numaralı Kurul'daki uygulama projesi onaylanmış mıdır ki, kazma vurulabilsin?  
2.)  Sayıştay aşamasındaki ihale süreci ne durumdadır?
3.)  Belediye ve Kalyon İnşaat aranıp bilgi istendiğinde, “sorularınızı yazılı bildirin” cevabı geldi. Yazılı soruldu, cevap alınamıyor, neden?
4.)  Tarlabaşı - Harbiye arasındaki tek tünelli proje nerede? Hangi kurullardan ne zaman geçti?
5.)  Sn. Kadir Topbaş, 18 Eylül 2012 günü Haliç Kongre Merkezi'nde yaptığı konuşmada Sıraselviler tünelinin ağzının Firuzağa’dan açılmasını düşündüklerini ifade etti. Bu değişiklik ne zaman, kiminle istişare edildi? Kimin, kimlerin haberi var?
6.) Aynı konuşmada Kadir Topbaş, Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü'nün kendisine iki defa "tünellerin yabancı uzmanlar tarafından gerekli görüldüğünü" söylediğini ifade etti. Sn. Rektör'den bu konuda daha detaylı bilgi alınabilir mi?  Bilmediğimiz ve bugüne kadar görmediğimiz bir araştırma var ise, bilgi edinme hakkımızı kullanmak, öğrenmek, ikna edilmek hakkımız değil mi?
7.) Yine aynı konuşmada, Kadir Topbaş, Maslak'taki İETT arazisini örnek göstererek, "Eğer Gezi Parkı'nın kıymetini değerlendirmezsek, halk bizden hesabını sorar" dedi. Yani yeşil alanımız kıymetli bir inşaata çevrilmezse, hesap sorarmışız. Halktan böyle diyen herhangi bir birine rastlarsanız, haber verin lütfen! Parktakilerle on bir aydır aralıksız görüşüyor, görüntülü olarak belgeliyoruz, daha "Burası inşaata dönsün, değeri bilinsin, yoksa hesabını sorarım." diyen birine rastlamadık! Acaba biz başka bir Taksim’de yaşayan, başka bir halk mıyız?
 
Taksim Platformu bir senedir Taksim Meydanı'nın otoriter değil, katılımcı bir model oluşturacak şekilde tartışılmasını talep ediyor. Tünellerin şehir yaşamı için tehlikelerini ve olumsuzluklarını kamuoyuna açıklıyor. Taşıtlara değil insana yönelik, inşaata değil yeşil alan korumaya yönelik bir proje öneriyor. Belediye Başkanı Sn. Topbaş istikrarlı olarak görüşmeyi reddediyor, rahatsızlık duymadan 'Başbakan istedi yapılacak' diyor. Belediye Başkanımızı bir kere daha görevini yapmaya davet ediyoruz. Tek tünele indirildiği iddia edilen ve henüz kamuoyuyla paylaşılmamış 'tek tünel projesinin' tüm ayrıntılarıyla kamuoyuna açıklanmasını talep ediyoruz.
 
Taksim Meydanı'nda otoriterlik ve aldatmaca üzerine kurulu yönetimlere meydan okuyoruz. Taksim Meydanı, yaşam hakkını savunan sayısız İstanbullu ile, demokratik bir hukuk devleti talep eden geniş kitleleri birleştiren bir alan olmaya devam etmelidir diyoruz. Bu hukuksuz uygulamaların sonuçları ne olursa olsun bugün ve gelecekte durumun takipçisi olacağımızı, günü gelince tüm sorumlulardan teker teker hesap soracağımızı hatırlatmak istiyoruz. 
  
Taksim Hepimizin! 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim