GALERİ
TAKSİM ALT GEÇİDİNDE ÖLÜMLÜ KAZA! NEDEN?

AGOS -Emre Ertani - 27 Eylül 2013

 

Önlem alınmazsa Taksim’de daha çok canlar gider

Taksim altgeçidinde ilk ölümlü kaza meydana geldi. Olayın altgeçit düzenlemesinden kaynaklandığını belirten mimar Korhan Gümüş, “Bu sanki insanları öldürmek için yapılmış bir düzenek. En ufak bir kullanıcı hatasını affetmeyen ve en ağır şekilde cezalandıran…” dedi.

27 Eylül 2013 Cuma 12:14
 

Taksim’de meydana gelen kazada motosikletin arkasında oturan Alev Eşiyok ise savrularak, yola düşüp yaralandı.

EMRE ERTANİ
[email protected]

Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında yeni yapılan altgeçitte virajı alamayan motosiklet sürücüsünün Çarşamba günü kaldırıma çarpması nedeniyle meydana gelen kazada sürücü Oğuzhan Küçükbövelek hayatını kaybetti.

Bugün kaza mahalline giden mimar Korhan Gümüş, iki hafta önce, altgeçidin açıldığı gün kaza riskinin çok yüksek olduğunu dile getirdiğini belirterek, “Çünkü her tarafa, sürat yapılmayan servis yollarına bile otoyol bariyeri koyan belediye, burada, sürat yapılan yere, üstelik viraja kolonların arasına yalnızca parmaklık koymuş!” dedi.

“Bu durumda bordüre takılan araç, motosiklet, otomobil, otobüs, ne olursa olsun önce yol hâkimiyetini kaybeder ve sonra doğrudan kolonun ön yüzüne dik olarak, darbe etkisi ile çarpar. Bu, gözle görülüyor” diyen Gümüş, “Bu sanki insanları öldürmek için yapılmış bir düzenek. En ufak bir kullanıcı hatasını affetmeyen ve en ağır şekilde cezalandıran… İnsan hayatı bu kadar değersiz mi?” diye sordu.

‘Küçük bir ihmal ölümcül bir kazaya dönüşür’

Kazanın göz göre göre olduğunu belirten Gümüş, şöyle devam etti: “Çünkü burada ‘sürtünme yüzeyi’ yok. Tam tersine tekerleği kolonun ön yüzüne yönlendiren bir kapan yapılmış, kenarına döşenen bordürlerle. Sanki küçük bir ihmali ölümcül bir kazaya dönüştürmek için özellikle tasarlanmış. Buna dikkat çekmiştik, kaza göz göre göre oldu.

Neden standartlara uymamışlar, her tarafa yaptıkları halde bu sürat yoluna ‘sürtünme yüzeyi’ koymamışlar, bir de üstelik tekerleği kolona doğru yönlendiren bir tuzak koymuşlar bunu anlamak mümkün değil. Bu çok ciddi bir proje hatasıdır ve burada daha çok kaza olacaktır.”

Gümüş, Oğuzhan Küçükbövelek’in ailesinin tazminat davası açması, meslek kuruluşlarının da suç duyurusunda bulunması gerektiğini sözlerine ekledi. 
Taksimplatform.org © 2012. Tüm hakları saklıdır. powered by sinapsiletisim